browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Skoki spadochronowe – najczęstsze mity

Posted by on 21 lipca, 2014

140575853184346700Drogie, niebezpieczne, tylko dla wybranych i z najlepszą kondycją – wokół skoków spadochronowych narosło wiele mitów. Warto się z nimi rozprawić, bo spełnienie marzeń o poszybowaniu w przestworzach wcale nie jest wyjątkowo skomplikowane!

1. Potrzebne jest długi szkolenie

Do skoków tandemowych, które wykonuje się przyczepionym specjalną uprzężą do instruktora, nie trzeba żadnego skomplikowanego i długotrwałego szkolenia – wystarczy tylko krótkie 15 minut tego samego dnia. Do skoków spadochronowych w tandemie nie trzeba mieć żadnej rozbudowanej wiedzy i umiejętności, dlatego są one dostępne praktycznie dla każdego. W przypadku samodzielnych skoków wymagane jest przeszkolenie AFF – w tym celu należy odbyć zajęcia teoretyczne i praktyczne. Ci, którzy radzą sobie z nimi dobrze, mogą zakończyć je już po kilku dniach.

2. Trzeba mieć nieprzeciętną kondycję i zdrowie

Do skoków spadochronowych nie trzeba specjalnej kondycji oraz zdrowia – dotyczy to w szczególności skoków tandemowych. Uczestnik nie musi dostarczać zaświadczeń od lekarza, nie musi także posiadać ponadprzeciętnej siły i zręczności, ponieważ za sterowanie odpowiada instruktor, a lądowanie jest miękkie. W przypadku skoków spadochronowych w tandemie pojawia się tylko kilka przeciwwskazań, w tym ostra niewydolność układu oddechowego, krwionośnego, łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa czy padaczka.

3. Skoki spadochronowe są bardzo drogie

Za najtańszy skok spadochronowy w tandemie trzeba będzie przeznaczyć około 500 złotych. W skład skoku wchodzi wszystko to, co potrzebne – krótkie przeszkolenie, wyposażenie, lot samolotem, certyfikat skoku. Gdy chce się otrzymać film i zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia, trzeba będzie dopłacić około 250 złotych za usługę. Dodatkowo można uzyskać wiele rabatów. Wybierający skoki tandemowe na Skydive.pl mogą oszczędzić wtedy, gdy zdecydują się na nie ze znajomymi.

4. Skoki spadochronowe są niebezpieczne

O bezpieczeństwie skoków ze spadochronem napisano już wiele. Głównym powodem wypadków jest niesprawny sprzęt, na przykład niesprawdzony przed skokiem spadochron czy uszkodzony lub przeładowany samolot. Najbezpieczniejsze są przy tym skoki tandemowe, w których uczestnik skacze z instruktorem – wykorzystuje się specjalne spadochrony z dużymi czaszami i systemy automatycznego otwierania.

5. Skakać nie może młodzież i seniorzy

Dla skoków tandemowych nie stosuje się zbyt restrykcyjnych zasad dotyczących wieku. Główne ograniczenia to wzrost wynoszący mniej niż 130-140 centymetrów oraz maksymalnie do 200 centymetrów. Osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć zgodę rodziców. Skakać mogą też seniorzy – w Polsce najstarsza osoba, która skoczyła w tandemie ze spadochronem, miała 82 lata.

Skoki tandemowe są doskonałą propozycją dla tych, którzy chcieliby poszybować w przestworzach. Nie są drogie, są dostępne prawie dla każdego, nie wymagają żelaznego zdrowia, specjalnej kondycji czy długiego przeszkolenia – można zapisać się na nie już teraz przez internet!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − jeden =