browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wspinaczka – rozrywka dla aktywnych

Posted by on Sierpień 19, 2014

ścianka wspinaczkowaMiłośników wspinaczki jest coraz więcej. Sport ten cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma się czemu dziwić – to świetna forma aktywnego spędzania czasu. Wspinaczka nie oznacza jednak, że koniecznie musimy jechać daleko w góry, ale po kolei.

 

 

Korzyści ze wspinaczki

 

Generalnie rzecz biorąc, wspinaczka to sport wymagający sporo wysiłku, choć jest to dyscyplina dla odważnych. Nie jest to też najbezpieczniejsza forma aktywności, ale coraz więcej osób ją docenia – czy to ze względu na to, że jest to świetna okazja do utrzymania tężyzny i rozwoju sprawności ciała, czy też dlatego, że jest źródłem adrenaliny i zarazem sporym wyzwaniem, a nawet dlatego, że wiąże się z kontaktem z naturą. Każdy z tych powodów może być dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej istotny. Wspinaczka, jako sport ekstremalny, jest przeznaczona głównie dla ludzi już wysportowanych, pozbawionych lęku wysokości i nie ograniczonych ruchowo. To nie znaczy jednak, że lęku nie da się przezwyciężyć, ani że np. mając zbędne kilogramy, nie będziemy w ogóle w stanie się wspinać. Jedną z ważniejszych zalet wspinaczki jest to, że angażowana jest ogromna liczba mięśni w jej trakcie. Działa też jednak na psychikę, pomagając zapanować nad emocjami, rozładować stres i poprawić koncentrację.

 

Inne formy wspinaczkowe

 

Nie oznacza to jednak, że wspinaczka ogranicza się tylko do gór. Co prawda, istnieją trasy wspinaczkowe o różnym stopniu trudności, ale nieraz z braku czasu, pieniędzy lub strachu znaleźć możemy osoby, które chętnie by spróbowały tego sportu, ale nie chcą rzucać się na głęboką wodę, mimo że istnieje sporo klubów wspinaczkowych i kursów, które to umożliwiają. Tym osobom można polecić alternatywę w postaci ścianek wspinaczkowych, które już na dobre wpisały się w krajobraz niektórych miast czy ofertę klubów fitness i ośrodków sportowych. Takie ścianki dla wielu mogą służyć jako ścianki treningowe, ale mogą być też dobrym startem do przygody ze wspinaniem się. Jest to też zdecydowanie tańsze niż w przypadku wspinaczki wysokogórskiej, a do tego bezpieczniejsze. Tu też można szlifować technikę pod okiem instruktora.

przenośna ścianka wspinaczkowa

Jeśli jednak w twoim mieście nie ma ścianki wspinaczkowej, to – przynajmniej w okresie letnim – i tak można się powspinać. Na różnego rodzaju festynach często można spotkać atrakcje w postaci przenośnej ścianki wspinaczkowej. Niektóre mogą być dość proste, ale inne niewiele będą ustępować tym halowym, umiejscowionym na stałe w klubach sportowych czy nawet centrach handlowych. To doskonała okazja, aby sprawdzić, czy sport ten jest dla nas.

 

To jednak nie wszystko – można się przecież wspinać na inne obiekty sztuczne, budynki w mieście, mosty, etc. To już jednak zabawa dla zaawansowanych. Specyficzną i ciekawą formą aktywnego wypoczynku może być jeszcze buldering. To wspinaczka po zazwyczaj wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez asekuracji liną. Sport ten wymaga jednak dużej siły i wytrzymałości, a także pomocy partnerów. W bulderingu to oni często pomagają w zabezpieczeniu wspinaczkowym śmiałka, pilnując, aby w razie odpadnięcia od skały nic poważnego mu się nie stało.

 

Za zdjęcia dziękujemy firmie Denali Pro – www.scianka-wspinaczkowa.com.pl

 

3 Responses to Wspinaczka – rozrywka dla aktywnych

  1. Ewelina

    Wspinaczka to coś fantastycznego. Przezwyciężanie swoich słabości, lęków i innych trudności. A jak fantastycznie wpływa na ciało. Po żadnym sporcie nie ma w tylu miejscach zakwasów co po wspinaczce. Wspaniała sprawa.

  2. Wojtek

    Niestety ja jako osoba troche mniej ruchowa nie moge sobie pozwolic na wspinaczke, ale polecam bo mam znajomych którzy naprawde dzieki niej rozwijaja sie nie tylko sportowo a i duchowo

  3. Uzbekistan

    Sam jej nie uprawiam, bo mam nieco inne hobby, ale ilekroć widzę na twarzach moich znajomych te banany na twarzach, to nie muszą mnie przekonywać, że jest to coś wspaniałego. Poza tym, bardzo ciekawy tekścik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 1 =

*