browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Albania – przewodnik

Posted by on 19 kwietnia, 2011

Albania to państwo usytuowane w południowo-wschodniej Europie. Oto jakie zwyczaje panują w tym państwie:

Mieszkańcy: Albańczycy są ludźmi bardzo towarzyskimi i lubiącymi zabawę i miłe spędzanie czasu wśród znajomych. Tyczy się to głównie mężczyzn, których ulubionym zajęciem dnia jest przesiadywanie w tawernach i długie rozmowy z kolegami, a także gra w karty. Kobiety w tym czasie zajmują się domem. Jeśli kobieta wyjdzie z domu po godzinie 22, może to zostać źle odebrane. Prace domowe są praktycznie jedynym zajęciem albańskich kobiet. Mężczyźni im w nich nie pomagają. Albańczycy zwracają baczną uwagę na okazywanie szacunku zwłaszcza osobom starszym. Ważne jest także, aby pamiętać o poszanowaniu drugiej osoby podczas powitania i pożegnania. Wówczas należy podać rękę, a osobę, z którą się pozostaje w bliższej zażyłości pocałować w policzek. Mieszkańcy Albanii są bardzo przyjaźnie nastawieni do przybywających w ich strony turystów. Są ludźmi otwartymi i niezwykle pogodnymi, nawet jeśli nie powodzi im się najlepiej.

Jedzenie: Kuchnia Albanii jest bardzo zróżnicowana smakowo, jest to typowa kuchnia śródziemnomorska. Mieszkańcy tego państwa bardzo lubią jeść mięso, a zwłaszcza baraninę. Można dostać tu znanego w Europie Gyrosa, czyli mięso baranie w bułce z dodatkami warzyw i sosów. Oprócz mięs jada się tu również ziemniaki i inne warzywa w postaci sałatek, do których tradycyjnie dodaje się oliwy z oliwek. Bardzo popularny jest też nabiał, a wśród serów króluje feta. Jeśli mowa o kuchni śródziemnomorskiej, nie można pominąć ryb jedzonych pod różną postacią. Do obiadu Albańczycy najczęściej zamawiają wino.

Święta: Do najważniejszych świąt obchodzonych w Albanii należą: Nowy Rok – 1, 2 stycznia, Święto Pracy – 1 maja, Święto Niepodległości – 28 listopada, prawosławne Boże Narodzenie – 6 stycznia, katolicka i prawosławna Wielkanoc, Bajram i Vogël, Dzień Beatyfikacji Matki Teresy – 19 października, Dzień Wyzwolenia – 29 listopada, katolickie Boże Narodzenie – 25 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =