browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Bruksela – zabytki

Posted by on 19 kwietnia, 2011

Bruksela, to stolica Belgii. Jest to miasto położone w środkowej części kraju. Powierzchnia Brukseli wynosi 161,4 km², a  liczba mieszkańców sięga 1 448 120. Miasto to jest siedzibą instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu. A oto jakie atrakcje godne podziwiania czekają na turystów, którzy przybywają do tego miasta:

Ratusz – to późnogotycka budowla wzniesiona w XV wieku, a jej projektantami byli, Jakub z Thienen i Jan z Ruysbroek. Najstarszym elementem ratusza jest skrzydło wschodnie, które powstało w latach 1402-1454. Wieża ratusza została stworzona w stylu gotyku brabanckiego. Wieńczą ją cztery małe wieżyczki. W 1695 roku ratusz uległ spaleniu. Po zniszczeni budowli nastąpiło jej odbudowanie. A wnętrze wyposażono w nowe rzeźby.

Katedra św. Michała i św. Guduli – to kościół romański, który powstał w I wieku z inicjatywy księcia Lamberta II. Z czasem kościół został przebudowany i powstał w stylu gotyku brabanckiego. Zamieszki, do których doszło w latach 1579-1580, zniszczyły częściowo świątynię. Renowacja miała miejsce w latach 1983-1989. Wnętrze katedry zdobią piękne rzeźby, jak np. rzeźba Matki Boski Wyzwolicielki z XVI w, a także ołtarze: renesansowy ołtarz Męki Pańskiej z XVI w., ołtarz wykonany z pozłacanej miedzi z XIX w., kamienny ołtarz główny z 2000 r. Uwagę zwracają także efektowne witraże: witraż Jana Haecka z 1537 r., witraż J. Haecka z 1538 r., i XIX-wieczne witraże J.B. Capronniera.

Manneken pis – to bardzo charakterystyczny element Brukseli, jest to mała figurka-fontanna wykonana z brązu, która przedstawia nagiego siusiającego chłopca. Z tym symbolem związanych jest kilka legend. Figurka często jest ubierana w stroje, które dostarczają stowarzyszenia kulturalne, do takich strojów należą np. narodowe stroje różnych państw.

Wielki Plac – to miejsce, które lubią odwiedzać przybywający do Brukseli turyści. Plac jest usytuowany w centrum miasta. Znajdują się na nim gotycki ratusz, domy ze złoconymi fasadami. Co dwa lata, dzień przed świętem Matki Boskiej Zielnej, plac wieńczy wielki kolorowy dywan zdobiony kwiatami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − dwa =