browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Góry Atlas w Maroku – nie tylko dla miłośników trekkingu

Góry Atlas w Maroku
Posted by on 11 kwietnia, 2021

Zachwycające, majestatyczne, zapierające dech w piersiach – góry Atlas rozciągają się na długości ponad 2000 kilometrów w północnej części Afryki. To popularny kierunek wypraw trekkingowych, ale warto wziąć je pod uwagę także wtedy, gdy nie planuje się zdobywać ich najwyższych szczytów.

Góry Atlas – podstawowe informacje

Atlas to góry o sporej powierzchni, które dzielone są na część zewnętrzną, czyli nabrzeżną, a także wewnętrzną. Podzielone są Wyżyną Szottów i Mesetą Marokańską. Gdzie leżą góry Atlas? To północna część kontynentu Afrykańskiego. Położenie gór Atlas powoduje, że ich pasma biegną na terenie trzech państw – Algierii, Tunezji oraz Maroka.

Główne pasma gór Atlas to:

  • Atlas Wysoki
  • Atlas Średni
  • Antyatlas
  • Atlas Saharyjski
  • Atlas Tellski
  • Rif

Są to dość młode góry, które uformowały się na skutek nasuwania się na siebie płyt i bloków kontynentalnych Afryki oraz basenu Morza Śródziemnomorskiego.

W górach Atlas panuje klimat podzwrotnikowy. Rosną tam śródziemnomorskie lasy cyprysowe i cedrowe. Najwyższe szczyty są niezalesione i rysują się białymi czapami śniegu na tle nieba. Zimą góry pokrywają się śniegiem – powstałe tam kurorty turystyczne zapraszają wtedy amatorów jazdy na nartach i snowboardzie. Na szczególną uwagę zasługuje popularny ośrodek Mischliffen.

Najwyższy szczyt gór Atlas

Góry Atlas liczą sobie w określonych pasmach aż ponad 4 tysiące metrów wysokości nad poziomem morza. Nic więc dziwnego, że są one częstym kierunkiem wypraw trekkingowych.

Najwyższy szczyt gór Atlas to Tubkal, Dżabal Tubkal, który stanowi jednocześnie najwyższy szczyt Afryki Północnej oraz Maroka – położony jest kilkadziesiąt kilometrów od Marrakeszu. Ma aż 4167 m n.p.m. Szczyt znajduje się na terenie Parku Narodowego Tubkal. Pod szczytem, na wysokości około 3200 metrów, działają trzy schroniska górskie.

Trekking w górach Atlas

Osoby zainteresowane zdobyciem szczytu Tubkal, a także górskimi wycieczkami w pasmach Atlasu, mogą skorzystać z różnych szlaków turystycznych dla początkujących i zaawansowanych.

Wybrane biura turystyczne organizują trekking w górach Atlas, lecz na wyprawę można przygotować się także samodzielnie. Prostsze trasy nie wymagają specjalistycznego sprzętu, natomiast na te trudniejsze przyda się już wyposażenie wspinaczkowe.

Oferowane wycieczki pozwalają także na zapoznanie się z innymi ciekawymi zakątkami u podnóża gór Atlas, między innymi są to wioska Tanagmelt z pięknymi wodospadami Ouzoud, dolina Ourika, Sidi Fares, Oukaimeden.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + jeden =