browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Iran – zwyczaje

Posted by on 2 czerwca, 2011

Iran jest państwem znajdującym się na Bliskim Wschodzie leżącym nad Morzem Kaspijskim. Oto jakie panują w nim zwyczaje:
iran

Mieszkańcy: Mieszkańcy Iranu bardzo przestrzegają zasad swej kultury. Jest ich sporo, dlatego wybierając się w podróż do tego państwa warto dowiedzieć się co wolno, a czego nie. Obcym kobietom i mężczyznom nie wolno usiąść koło siebie, jadąc środkami transportu miejskiego. W autobusach zostały wydzielone specjalne miejsca dla mężczyzn i kobiet. Bardzo ważne jest przestrzeganie nieprzywożenia do Iranu alkoholu czy narkotyków. Zakaz ten jest bardzo rygorystycznie przestrzegany. Kolejną ważną zasadą jest noszenie stosownego ubioru. Kobiety muszą zasłaniać włosy i biodra, dlatego na głowę zakłada się chustę, a ciało zasłania najczęściej długa tunika. Makijaż kobiety może, a nawet powinien być wyrazisty. Zakazowi podlegają także wznoszenie toastów oraz podawanie ręki osobnikowi przeciwnej płci.

Jedzenie: Kuchnia irańska nie jest specjalnie zróżnicowana mimo długiej tradycji. Najczęściej jada się mięsa w postaci szaszłyków, kebabów. Ważne, aby zachować przy jedzeniu odpowiednie proporcje, dlatego najczęściej zamawiając posiłki, prosi się o jeden ciepły, a drugi na zimno. Najsmaczniejsze dania można dostać nie w barach czy restauracjach, ale w domach zwykłych ludzi. Kobiety przyrządzając obiady wkładają w to dużo serca i zaangażowania. Dlatego ich przysmaki są najlepsze. Irańczycy zwracają też uwagę na spożywanie posiłków, mianowicie ważne, aby zasiadać do stołu całą rodziną.

Święta: Do najważniejszych świąt obchodzonych w Iranie należą: Rocznica Zwycięstwa Rewolucji Islamskiej – luty, Dzień Republiki – kwiecień, Eid al-Fitr jest to święto obchodzone na cześć zakończenia Ramadanu. Przypada na okres wrzesień – listopad, Eid al.-Adha to święto, które odbywa się dziesiątego dnia dwunastego miesiąca islamskiego kalendarza, w okresie pomiędzy grudniem a lutym. Jest to święto upamiętniające ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Ramadan jest świętem ruchomym, wówczas prawie wszystkie sklepy i instytucje są pozamykane.

One Response to Iran – zwyczaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + czternaście =