browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Japonia – zwyczaje

Posted by on 2 marca, 2012

Japonia to państwo usytuowane u wschodnich wybrzeży Azji. Oto jakie panują w nim zwyczaje:

Mieszkańcy: Japończycy są narodem życzliwym, uśmiechniętym, pomocnym, ale mocno zdystansowanym. Naród ten cechuje także takt oraz spokój i opanowanie. Ważnym zwyczajem japońskim jest sposób witania się. Mieszkańcy tego kraju nie podają sobie ręki, jak to dzieje się w większości państw. Aby przywitać się z Japończykiem należy się ukłonić. Gdy chcemy umówić się z mieszkańcem Japonii na spotkanie biznesowe, w dobrym tonie będzie ofiarowanie mu swojej wizytówki. Ale także i w tym przypadku obowiązuje pewien zwyczaj, mianowicie wizytówkę taką podajemy obiema rękami. W taki sam sposób się ją odbiera. Japończycy bardzo cenią sobie kulturę oraz dobre wychowanie. Jeśli jesteśmy umówieni z kimś na spotkanie nie spóźniajmy się, ponieważ jest to oznaka braku szacunku. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać o okazaniu szacunku kobiecie, czyli przepuścić ją w drzwiach, pomóc w niesieniu ciężkich zakupów. Oznaką dobrego wychowania jest także ważenie słow. Japończycy bardzo cenią sobie milczenie nie przepadają za osobami, które nadmiernie mówią. Ważne jest również, aby umieć się zachować w sytuacji, kiedy trzeba komuś pogratulować lub złożyć wyrazy współczucia.

Takie gesty Japończycy wyjątkowo sobie cenią. Gdy znajdziemy się na czyimś weselu w dobrym tonie będzie złożenie gratulacji, a także ofiarowanie jakiegoś drobiazgu lub pewnej sumy pieniędzy. W Japonii przywiązuje się także uwagę do strojów. Nie mogą one być zbyt ekstrawaganckie. W sytuacjach oficjalnych należy ubrać się stosownie i elegancko. O odpowiedni ubiór dba się już w szkole, ponieważ od uczniów wymaga się, aby chodzili w mundurkach. Dziewczynki natomiast przywdziewają eleganckie żakiety. Wolny czas Japończycy spędzają na relaksie przy filiżance herbaty. Jest z tym związana cała ceremonia. Spotkania towarzyskie odbywają się w pomieszczeniu, które należy podziwiać rozkoszując się smakiem herbaty.

gejszaJedzenie: Kuchnia japońska składa się głównie z ryb i owoców morza. Przyrządzając japońskie jedzenie, należy pamiętać o tym, aby nie mieszać ze sobą potraw. Bardzo popularne są tu surowe ryby, ale także jada się sporo zup. Pije się je z misek, pozostałe potrawy natomiast jada się pałeczkami. Do najbardziej popularnej japońskiej potrawy, która zadomowiła się także w wielu innych krajach jest sushi, czyli kombinacja ryżu z surową rybą. Do innych, znanych potraw tego kraju należą: okonomiyaki – jest to ciasto z różnymi dodatkami, takimi jak, ryby, warzywa czy owoce morza, a także shabu-shabu, czyli cienko pokrojona wołowina maczana w sosach i smażona na oleju. Najpopularniejszym japońskim trunkiem jest Sake, czyli wino ryżowe, którego zawartość alkoholu nie przekracza 17%.

Święta: Do najważniejszych świąt obchodzonych w Japonii należą: Nowy Rok – 1 stycznia, Dzień Powstania Narodu – 11 luty, Dzień Zieleni – 29 kwietnia, Dzień Konstytucji – 3 maja, Dzień Dziecka – 5 maja, Dzień Morski – 21 lipca, Dzień Sportu – 13 października, Dzień Kultury – 3 listopada, Urodziny Cesarza – 23 grudnia.

One Response to Japonia – zwyczaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − trzynaście =