browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Marokański Fez jak z orientalnej baśni – co w nim zobaczyć?

garbarnia fez
Posted by on 18 lutego, 2022

Fez to miasto znajdujące się w północnej części Maroka. Często nazywane jest jego cesarską perłą. Zachwyca wyjątkowym klimatem, który powoduje, że można poczuć się tam jak w orientalnej baśni. Sprawdź, kiedy jechać do Fezu, a także co w nim zobaczyć!

Fez – najważniejsze informacje

Liczący sobie ponad 1 milion mieszkańców Fez położony jest w regionie Fez-Meknes w północnej części Maroka. Obecnie jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, a także turystycznym – jego medyna wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto to zostało założone już w VIII wieku przez Idrisa I – władcę i założyciela marokańskiej dynastii Idrysydów. Już w X wieku stanowiło ono bardzo ważny ośrodek religijny i kulturalny, a także gospodarczy państwa marokańskiego.

Miasto Fez jest idealne dla każdego, kto lubi zwiedzać. Wielowiekowe zabytki czekające na turystów to jednak jeszcze nie wszystko. Można tam dotknąć orientalnej kultury i posmakować jej w tradycyjnych restauracjach, na hałaśliwych bazarach, w zachwycających świątyniach o bogatych zdobieniach.

Kiedy jechać do Fezu?

Fez, podobnie jak inne miasta w Maroko, nadaje się do zwiedzania w praktycznie każdym miesiącu. Kiedy jechać do tego malowniczego miasta, by spędzić w nim udany urlop?

Najwięcej turystów odwiedza Fez w lecie. Temperatury są wtedy najwyższe i utrzymują się powyżej 25 stopni Celsjusza. Jednak Fez można komfortowo zwiedzać również zimą, gdy temperatury są nieco niższe.

Fez – jak dojechać?

Do miasta Fez można szybko i bezpiecznie dostać się samolotem. Port lotniczy Fez znajduje się w pobliżu miasta i obsługuje krajowe i międzynarodowe loty. Do miasta można też dojechać za pomocą lokalnych środków komunikacji.

Atrakcje Fezu – to trzeba zobaczyć!

Fez może oczarować każdego swoimi niesamowitymi zabytkami i widokami. To miejsce, które stanowi esencję marokańskiego orientu. Co zobaczyć podczas swojego pobytu w Fezie?

  • medyna – stare miasto Fezu składa się z wąskich, splątanych uliczek, które tworzą swoisty labirynt, w którym spotkać można kupców, rzemieślników, małe kawiarnie i restauracje serwujące tradycyjne potrawy
  • meczet Kairouański Al-Karawijjin i medresa – jest to drugi pod względem wielkości meczet w Maroku, przy którym znajduje się szkoła, czyli medresa
  • Błękitna Brama – zachwycająca ornamentami w błękitnym kolorze
  • grobowce Merynidów – płożone na wzgórzu przy mieście, pochowani są tam sułtani władający Marokiem
  • garbarnie – charakterystycznym widokiem w Fezie są także garbarnie, w których wyprawia i farbuje się skóry, jedną z najstarszych jest garbarnia Chouarasa
  • park Jnan Sbil – doskonałe miejsce do spacerów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 6 =