browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Orientalny Marrakesz – co warto zobaczyć?

meczet marrakesz
Posted by on 25 września, 2020

Maroko zachwyca wieloma pięknymi zakątkami. Jednym z nich jest Marrakesz – miasto, które położone jest u podnóża gór Atlas Wysoki. Gdy także planujesz wyjazd do Marrakeszu, sprawdź, jak go zaplanować i co zobaczyć podczas swojego pobytu. Marrakesz może oczarować każdego!

Marrakesz – ogólne informacje

Marrakesz to miasto w zachodniej części Maroka, które zlokalizowane jest w regionie Marrakesz-Safi. Liczy sobie około 911 tysięcy mieszkańców, co czyni z niego jedno z największych miast w kraju.

Ta orientalna metropolia została założona w XI wieku. W kolejnych latach stała się stolicą imperium Almohadów. Potem Marrakesz utracił swoje znaczenie. Świetność odzyskał dopiero po XVI wieku, a następnie w XIX wieku, gdy kraj dostał się pod panowanie francuskie.

Dzisiaj Marrakesz jest ważnym ośrodkiem Maroka, który jest też regularnie odwiedzany przez turystów. Od 1985 roku jego medyna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Marrakesz – jak dojechać?

Do Marrakesz można dojechać na różne sposoby. W mieście znajdują się port lotniczy Marrakesz-Menara oraz stacja kolejowa.

Turyści najczęściej decydują się na podróż bezpośrednią przez lot. W przypadku pobytu w innych miejscowościach w Maroku dojazd na miejsce odbywa się kolejami, autokarami, samolotem.

Pogoda w Marrakeszu

Kiedy jechać do Marrakeszu? Atrakcyjna pogoda panująca w Maroku przez cały rok powoduje, że miasto to można odwiedzić w praktycznie dowolnym momencie.

W okresie letnim średnie temperatury w dzień dochodzą nawet do 37 stopni Celsjusza, natomiast w nocy około 20 stopni Celsjusza. W okresie marca, kwietnia, to koło 24 stopni w dzień. Zimą – od listopada do lutego to około 18-20 stopni Celsjusza w dzień, natomiast około 6-7 stopni w nocy.

Wobec tego zwiedzać Maroko warto także w okresie zimowym, gdy temperatury utrzymują się w ciągu dnia na umiarkowanym poziomie.

targ Marrakesz

Marrakesz – atrakcje

Orientalny Marrakesz to mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić. To zabytkowe miasto skrywające multum zachwycających zakątków! Co zobaczyć w Marrakeszu?

  • medyna w Marrakeszu – stara dzielnica, gdzie mieszczą się bazary, sklepy, główny meczet i inne ważne budynki, obowiązkowe miejsce do zobaczenia w mieście
  • meczet i medresa Alego ibn Jusufa – największy meczet na terenie medyny w Marrakeszu, który został wzniesiony w XII wieku, zachwyca bogatymi sztukateriami w orientalnym stylu
  • meczet Księgarzy, Masdżid al-Kutubijja – największy meczet w całym Marrakeszu, którego budowa rozpoczęła się w XI wieku, wzniesiony jest w tradycyjnym stylu arabskim, jego nazwa pochodzi od księgarzy, którzy w jego pobliżu rozkładali swoje stragany
  • nekropolia Sadytów – zbudowana z dwóch mauzoleów, ogrodu oraz dziedzińca, miejsce pochówku władców z dynastii Sadytów, obejmuje bogato zdobione grobowce
  • plac Dżami al-Fana – główny plac położony na medynie, który jest też największą atrakcją turystyczną w Marrakeszu, stoją tam stragany z różnymi pamiątkami, stragany restauracyjne, można zobaczyć kuglarzy, uzdrawiaczy, zaklinaczy węży
  • ogrody Agdal – malowniczy ogród w mieście, jeden z największych i najstarszych, który zachwyca bogactwem kwiatów i innych roślin

Bezpieczeństwo w Marrakeszu

W Marrakeszu turyści mogą czuć się bezpiecznie, jednak podczas zwiedzania warto pamiętać o ochronie przed kieszonkowcami, którzy zdarzają się głównie w zatłoczonych miejscach, na przykład na placach.

Alkohol najlepiej pić tylko w hotelach, ponieważ za bycie pijanym można zostać aresztowanym na ulicy.

Zatem Marrakesz to zachwycające miasto w Maroku, które obowiązkowo powinno znaleźć się na liście każdego odwiedzającego ten orientalny kraj w Afryce. Pobyt w Marrakeszu na pewno będzie wspaniałym przeżyciem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =