browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pekin – zabytki

Posted by on 2 czerwca, 2011

Pekin jest stolicą Chin. Liczba ludności tego miasta wynosi 7 923 530, natomiast powierzchnia sięga 16 808 km². Pekin jest ośrodkiem politycznym, kulturalnym i oświatowym państwa. Jest to także spory ośrodek gospodarczy. Przybywający do miasta turyści z całą pewnością będą mieli sporo miejsc do zwiedzania. Do najważniejszych atrakcji Pekinu nalezą:

zakazane miastoZakazane Miasto – jest to kompleks pałacowy i dawny pałac dynastii Ming i Qing. Kompleks ten został wybudowany w XV wieku, a jego budowę zlecił cesarz Yongle. Budowla ta jest symbolem Pekinu. Zakazane miasto jest otoczone murem obronnym i fosą. Mury są ozdobione wieżami przykrytymi wielopiętrowymi dachami. Trzy budynki głównej części pałacu są zbudowane na trójstopniowym, marmurowym cokole. Do pierwszej połowy XVII wieku w pałacu zasiadali cesarze dynastii Ming. Podczas wojny część pałacu uległa zniszczeniu i konieczne było jego odbudowanie. Z czasem odbudowana część Zakazanego Miasta została udostępniona jako muzeum. Wchodząc do pałacu wejściem Południowym, przejdziemy przez Bramę Południową, za którą znajduje się Brama Najwyższej Harmonii. Przechodząc przez Bramę Południową dotrzemy do kompleksów świątynnych: Świątyni Przodków Cesarskich oraz Ołtarza Ziemi i Plonów.

Sklepienie NiebaŚwiątynia Nieba – to budowla znajdująca się w samym sercu Zakazanego Miasta. Oprócz samej świątyni znajdziemy tam Ołtarz Nieba, Tian Tan. Razem tworzą kompleks, który został wzniesiony między 1406 a 1420 rokiem. Kiedyś kompleks ten został nazwany Świątynią Nieba i Ziemi. Obecnie używa się nazwy Świątynia Nieba. Trzy grupy zabudowań wchodzące w skład kompleksu łączy Czerwony Most. Dawniej na terenie świątyni odprawiane były modły o urodzaj w nadchodzącym roku.

pałac letniPałac Letni – to kompleks parkowo-pałacowy, który był miejscem odpoczynku cesarzy chińskich. W jego centralnym punkcie znajduje się Wzgórze Długowieczności, a także jezioro Kunming. Na terenie kompleksu znajdują się: Pałac Dobroczynności i Długowieczności, które były miejscami audiencji oraz Świątynia Króla Smoka

2 Responses to Pekin – zabytki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 9 =