browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Podróże na czterech kółkach

Posted by on 4 grudnia, 2011

Samochód na co dzień jest dla nas zwyczajnym środkiem transportu. W wielu sytuacjach jednak można wykorzystać go jako główne źródło rozrywki i narzędzie, które pozwala przeżyć przygodę swojego życia. Jedną z takich szalonych i niecodziennych rzeczy może być wybranie się swoim samochodem w podróż. Nie jest to sprawa łatwa, jednak z pewnością bardzo ekscytująca i podnosząca adrenalinę. Przejazd tysięcy kilometrów bez stałego miejsca pobytu, każdy dzień w drodze, nieustannie pojawiające się kuszące okazje i nierzadko problemy, z którymi trzeba się odważnie zmierzyć. Jeżeli jesteś zapalonym miłośnikiem motoryzacyjnych podróży, kochasz samochody rodzinne, albo chcesz spróbować czegoś nowego, tutaj znajdziesz informacje dotyczące tego, w jaki sposób odpowiednio zaplanować i przygotować się do wielkiej podróży.

Planowanie wielkiego wyjazdu

Zaplanowanie wyjazdu jest rzeczą praktycznie najważniejszą. To od naszych planów i perspektyw zależy to jak w rzeczywistości wypadnie podróż. Warto na początku zdać sobie sprawę z kilku naprawdę istotnych rzeczy. Proces planowania rozpisałem na kilka części oraz elementów, które wymagają osobnego omówienia.

Czas, cel, pieniądze. Nasza podróż wymaga konkretnego określenia w czasie. Zanim jednak to nastąpi należy określić cel wyjazdu oraz fundusze, jakie posiadamy, aby go zrealizować. Chcąc udać się w pełną podróż po europie należy liczyć się z wydatkami od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od tego gdzie i jak często będą robione postoje. Jako pierwszą wycieczkę tego typu najlepiej jest wybrać bardzo przyziemne cele i zdecydować się na poznanie rodzimej kultury, przejechać się po najciekawszych i najpiękniejszych zakątkach Polski. Określenie funduszy jest tutaj bardzo ważne, bowiem jadąc własnym autem trzeba je bardzo skrupulatnie liczyć.

Miejsca do zobaczenia. Polska to wbrew pozorom bardzo urokliwy kraj. Dla początkujących podróżników przedstawiam bardzo ciekawy plan podróży dla kilku, albo kilkunastodniowej wycieczki samochodowej.


Wyświetl większą mapę

Można rozpocząć podróż z każdego miejsca Polski, bowiem wszystkie miasta układają się geograficznie w elipsę, która pozwala zobaczyć pełen przekrój życia w naszej ojczyźnie. Mając zmodyfikowany pod siebie plan podróży należy wyliczyć sobie koszt paliwa oraz noclegu, chęć zostania w konkretnym miejscu na dłuższy okres czasu itp. Na tej podstawie można przejść do następnego etapu planowania i zdecydować…

Co najlepiej zwiedzić? Dzięki dobroci Internetu można zobaczyć wszystkie ciekawe zabytki w mieście, zapisać ich adresy i z pomocą nawigacji, albo map google obliczyć czas na to potrzebny oraz bezproblemowo do nich trafić. Warto również na bieżąco obserwować i słuchać ludzi co polecają zobaczyć i gdzie dobrze jest się udać, ponieważ dzięki temu zobaczymy miejsca, o których Internet jeszcze nie słyszał.

Wstępne planowanie wyjazdu na tym się kończy. Najważniejsze to określenie kosztów, momentu w którym chcemy wyruszyć i miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć. Po tych czynnościach można zabrać się za przygotowania do tej wycieczki.

Przygotowania do wielkiego wyjazdu

Z przygotowaniami nie ma już tak naprawdę większych problemów. Są stosunkowo standardowe jak przy każdym wyjeździe, można je jednak podzielić na dwie grupy:

Przygotowania dotyczące samego wyjazdu – czyli wszystko to co robi się podczas każdej normalnej, typowej i zwyczajnej wycieczki. Należy zaopatrzyć się w prowiant, najlepiej długoterminowy, aparaty, kamery wideo oraz kilka par ubrań do wyboru-do koloru. Oprócz tego należy przygotować fundusz awaryjny, na pamiątki z każdego miejsca i dostosować bagaż do miejsc, w które się wybieramy. Będąc nad morzem należy mieć ze sobą stroje kąpielowe i inne wodne gadżety. Zwiedzając góry(które w powyższym schemacie nie zostały uwzględnione z osobistych względów) trzeba mieć odpowiednie ubrania i przede wszystkim wygodne obuwie. Trzeba również pamiętać o zaopatrzeniu samochodowej apteczki w więcej medykamentów, leków przeciwuczuleniowych i przeciwbólowych. Warto pomyśleć o wszystkim i każdą rzecz zapisywać.

Przygotowania samochodu do wyjazdu – posiadając wysłużone już auto warto je gruntownie sprawdzić przed tak długim wyjazdem. Dobry mechanik i naprawa wszystkich drobnych elementów jest tutaj bardzo znacząca. Naturalnie samochody nowe nie potrzebują tak wyraźnego zainteresowania, jednak im także warto się przyjrzeć pod względem technicznym.

Szczególnie awaryjne na dłuższych trasach są silniki benzynowe, które o wiele łatwiej i szybciej się grzeją. Warto mieć ten element na uwadze, warto także sprawdzić działanie wentylatorów chłodnicy i wielu dodatkowych elementów, o których powinien wiedzieć dobry mechanik.
Poza stanem technicznym należy zagwarantować sobie komfortową i wygodną podróż. W okresie letnim bardzo ważna może okazać się klimatyzacja, bez której dłuższa podróż będzie o wiele bardziej wyczerpująca i nieprzyjemna. Podobnie jest z fotelami. Jeżeli standardowo nasze auto nie zostało wyposażone w wygodne fotele warto dokupić sobie odpowiednio profilowane maty, albo przynajmniej poduszki, które poprawią chociaż odrobinę komfort jazdy, a przy okazji zwiększa bezpieczeństwo.

Auto warto wyposażyć dodatkowo w kilka istotnych elementów tj. siatki na bagaże, czy zasłonki przeciwsłoneczne, albo okleić szyby specjalną filią anty UV, która pozwoli cieszyć się mniejszym poziomem promieniowania słonecznego wewnątrz auta. Wszystko to pozwoli na spokojną i bezstresową podróż.

Planując wycieczkę swojego życia warto zadbać o wszystkie detale i cieszyć się spokojnym, interesującym i bardzo przyjemnym wyjazdem. Dzisiaj każdy ma taką możliwość i zachęcamy każdego, aby z niej skorzystał. Podróż po Polsce własnym autem to naprawdę coś niesamowitego. Jeżeli chcesz być największym śmiałkiem – postaw na ekonomiczne noclegi w samochodzie, albo rozbijanym namiocie. Warto upiększać sobie wycieczki!

3 Responses to Podróże na czterech kółkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 13 =