browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pomysł na wakacyjny wyjazd – spływ kajakami

kajak
Posted by on 21 września, 2019

Lubisz aktywnie spędzać wolny czas? Masz sportowe zacięcie i lubisz wodę oraz kontakt z przyrodą i naturą? Kajaki to w takim razie coś zdecydowanie dla ciebie. Wypad nad rzekę, by trochę popływać, może być prawdziwą przygodą, do której będziesz chciał wracać.

Dlaczego powinieneś spróbować?

Wyobraź sobie, że jest chłodny, sobotni poranek. Jest środek lata, więc już wkrótce słońce zacznie dogrzewać. Niedospany zwlekasz się z łóżka, bo z rodziną umówiliście się na wyjazd. Jest wcześnie. Trzeba szybko się ogarnąć, zjeść coś, umyć się i wsiadać do samochodu, żeby dojechać na miejsce, z którego zacznie się spływ. Brzmi strasznie?

No może troszeczkę. Wszak przy wspólnych rodzinnych wyjazdach organizowanie się może się wiązać z chaosem i nerwówką. Do tego wczesne wstawanie w dzień wolny? Brrr.

Ale warto, zdecydowanie. Bo jak już dojedziesz, czekają cię atrakcje o najwyższym stopniu przyjemności. Będziesz leniwie płynął z prądem, aby chwilę później mu się opierać, sterując kajak z dala od brzegu. Poczujesz błogi spokój, sunąc samym środkiem rzeki w słońcu. Będziesz radował oczy i uszy okoliczną przyrodą – zarówno fauną, jak i florą. Spływ kajakiem to okazja do relaksu, odpoczynku od codzienności i pracy, okazja do spędzenia czasu z rodziną i znajomymi oraz możliwość spojrzenia na nasz piękny kraj od innej strony. Rejony, w których zazwyczaj prowadzone są spływy, wciąż mają naturalny charakter – bez tego wszystkiego, co związane z cywilizacją. Przede wszystkim bez szarego, smutnego betonu.

Gdzie jechać na kajaki?

Spływy kajakowe są organizowane w każdym województwie. Wszędzie można znaleźć mniejsze lub większe rzeczki, na których jest oferowana możliwość tego rodzaju wyprawy. Zazwyczaj spływy kajakami są oferowane przez firmy, które wyspecjalizowały się w kompleksowej realizacji tego typu wyjazdów. Oferują one opiekuna-przewodnika, a przede wszystkim zapewniają sprzęt, dzięki któremu spływ kajakowy można przeprowadzić. Dbają również o bezpieczeństwo wycieczkowiczów, chociażby oferując kapoki i kaski.

Przykłady rzek, na których organizowane są spływy kajakiem? To chociażby Słupia, Łupawa, Wda, Brda, Łeba, Nogat, Czarna i Biała Nida, Pilica, Bóbr. W ofercie firmy mają zarówno spływy dla amatorów i początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy. Można wybrać się i na otwarty spływ kajakowy, jak i imprezy zamknięte dla grup zorganizowanych, czasem z dodatkowymi atrakcjami. Tempo spływu zazwyczaj zależy od samych kajakarzy – jeśli masz ochotę, możesz płynąć intensywnie na dalszą odległość, albo zdecydować się na leniwy relaks na łonie natury.

Koszta wyjazdu są zróżnicowane. Ich wielkość zależy od kilku czynników, np. uwarunkowań w danym województwie, dostępności sprzętu i firm oferujących wynajem kajaków, liczby osób biorących udział w wycieczce, rodzaju kajaka i liczby osób, które mogą w nim płynąć, etc. Niektóre przedsiębiorstwa oferują nawet wynajem kajaków na godziny, choć częściej można się spotkać z wynajmem na całą dobę. Zasadniczo ceny kształtują się w granicach od ok. 50 do ok. 100 zł. W przypadku spływów dwudniowych i wielodniowych są one odpowiednio wyższe. Czasem możliwe jest jednak wynegocjowanie upustów i rabatów, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na regularne korzystanie ze sprzętu.

Zastanawiasz się zatem co zrobić z sobotnim dniem? Szukasz sposobu na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi w aktywny sposób? Weź w takim razie spływ kajakowy mocno pod uwagę. To idealne rozwiązanie na całodniowy wypad. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × 1 =