browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Rabat – stolica Maroka. Co warto tam zwiedzić?

Rabat
Posted by on 18 października, 2021

Odwiedzając Maroko, nie można pominąć Rabatu. To nie tylko stolica tego kraju, lecz również miasto zachwycające wieloma pięknymi zabytkami. Co zobaczyć w Rabacie? Kiedy najlepiej udać się tam na wakacje?

Rabat – stolica Maroka

Maroko to kraj znajdujący się w północno-zachodniej części Afryki. Położony na wybrzeżach Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego oferuje wiele wyjątkowych atrakcji dla turystów.

Stolicą Maroka jest Rabat – miasto zlokalizowane w zachodniej części kraju, na wybrzeżu Atlantyku, gdzie wpada do niego rzeka Bu Rakrak. Liczy sobie 573 tysiące mieszkańców. Do miasta można dojechać lokalnie kolejami, autokarami, a także skorzystać z transportu lotniczego.

Rabat to malownicze miasto o wielowiekowej historii. Zostało założone przez kalifa Abd al-Mumina w połowie XII wieku niedaleko rzymskiej osady Sala Colonia. Co ciekawe, przez wiele lat było ono również miejscem działalności piratów napadających na statki w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Dzisiaj miasto to zachwyca pięknymi widokami, zabytkami, orientalną kulturą. Ze względu na swoją szczególną wartość zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pogoda w Rabacie – kiedy najlepiej jechać?

Maroko zaprasza turystów przez okrągły rok. Pogoda w marokańskich miastach jest korzystna także w zimie, gdy w Polsce często pada śnieg i panują mrozy. Kiedy jechać do Rabatu?

Latem w mieście Rabat temperatury dochodzą do około 28 stopni Celsjusza. Zimą z kolei oscylują wokół 17-20 stopni Celsjusza. Wycieczka do Maroko może być zatem świetnym pomysłem praktycznie w każdym miesiącu.

wieża Hassana w Rabacie

Rabat – najciekawsze atrakcje turystyczne

Rabat to mnóstwo ciekawych zabytków – także sięgających czasów średniowiecznych. Co zobaczyć w Rabacie?

  • resztki rzymskich budowli, między innymi mury, termy, forum
  • medyna – zabytkowe centrum miasta z wąskimi uliczkami, kupcami, gdzie można zakupić pamiątki
  • Kasba al-Udaja – cytadela z XII-XIV wieku
  • Pałac królewski Dar el-Makhzen – wybudowany w XVIII wieku, zachwyca swoimi bogatymi zdobieniami
  • zabytkowe bramy z murami, w tym bramy Bab ar-Rwah, Bab Udaja, Bab Zair
  • mauzolea, między innymi Mauzoleum Muhammada V, znajduje się przy niej górująca nad miastem Wieża Hasana, której budowę rozpoczęto jeszcze w XII wieku
  • zabytkowe medresy – szkoły muzułmańskie położone przy meczetach
  • meczet grobowy pochodzący z XIII wieku
  • meczet Essouna Grand
  • Muzeum Antyków

Zatem w Rabacie jest co zwiedzać – aby bezpiecznie spędzić swój urlop w tym magicznym miejscu, najlepiej skorzystać z ofert sprawdzonych biur podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + czternaście =