browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Tunis – co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje miasta

Tunis nowoczesne miasto
Posted by on 4 marca, 2023

Tunis jest stolicą Tunezji. To ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny kraju, lecz również ma on wiele zachwycających zabytków, które warto zobaczyć podczas wyjazdu w te rejony. Jakie atrakcje oferuje Tunis? Sprawdź podstawowe informacje i najciekawsze zabytki w Tunisie!

Tunis – stolica Tunezji

Miasto Tunis zlokalizowane jest w odległości około 10 km od Zatoki Tuniskiej wchodzącej w skład Morza Śródziemnego. W pobliżu miasta znajduje się Jezioro Tuniskie.

Tunis jest bardzo ważnym miastem dla Tunezji, gdzie swoje siedziby ma wiele firm, uczelnie, ośrodki kultury. Znajdują się tam także port morski i port lotniczy, a w okolicy przebiegają ważne drogi i trasy kolejowe.

Ze względu na wyjątkowe zabytki, jakie znajdują się w Tunisie, jest on również chętnie odwiedzany przez turystów przyjeżdżających do Tunezji.

Historia Tunisu

Początki Tunisu to czasy starożytne, gdy miejscowość ta była osadą handlową Fenicjan. Następnie należała do Kartaginy, lecz została zniszczona przez wojska rzymskie.

W VII wieku naszej ery miasto znów zaczęło się rozwijać. Osiedlili się w nim wtedy Arabowie i to w tym okresie zaczęła powstawać w nim zabytkowa medyna. W XII wieku Tunis stał się stolicą.

W XVI wieku miasto znajdowało się pod panowaniem tureckim, potem francuskim. Od 1956 roku jest to stolica niepodległej Tunezji.

Co warto zobaczyć w Tunisie?

Podczas wycieczki do Tunezji nie sposób nie odwiedzić Tunisu. To miasto, które prezentuje wiele zachwycających zabytków i miejsc, gdzie można bliżej zapoznać się z tradycjami, historią i kulturą Tunezji. Jakie atrakcje oferuje Tunis?

1. Medyna w Tunisie

To zdecydowane największa atrakcja całego miasta. Zabytkowa medyna, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, tworzy plątaninę wąskich ulic wypełnionych straganami, meczetami, minaretami, pałacami. Warto zobaczyć tam przede wszystkim Wielki Meczet oraz medresy – teologiczne szkoły muzułmańskie.

medyna tunis

2. Zespół pałacowy Bardo

Znajduje się na przedmieściach Tunisu. Obecnie zlokalizowane jest w nim Narodowe Muzeum Bardo, gdzie można zobaczyć jedne z najciekawszych dzieł sztuki starożytnej, między innymi różnorodne statuetki, maski, sarkofagi, ozdoby, rzeźby, mozaiki.

bardo tunis

3. Warownia kasba z meczetem

Zabytkowa warownia, która miała strzec miasta przed najazdami. Obecnie góruje nad zabudową miasta i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami.

4. Ville Niouvelle

Dzielnica francuska w Tunisie, która wyróżnia się architektura kolonialną. W latach 20. XX wieku zamieszkiwali w niej bogaci Francuzi i Brytyjczycy. Warto zwrócić uwagę na Katedrę św. Wincentego a Paulo, która jest największym budynkiem w okolicy.

5. Liczne pałace

Na terenie Tunisu znajduje się wiele pałaców o przepięknych dekoracjach w orientalnym stylu, między innymi są to pałac Dar al-Bej, pałac Dar Othman, pałac Dar Husajn, pałac Dar Ben Abd Allah czy pałac Dar al-Monastiri.

6. Kartagina

Bardzo często wycieczki do Tunisu łączone są również z odwiedzeniem znajdującej się w okolicy miasta Kartaginy. Jest ona zlokalizowana około 15 km od stolicy Tunezji. W przeszłości Kartagina była ważnym portem, obecnie na jej terenie znajdują się starożytne ruiny wpisane na listę UNESCO. Warto zobaczyć tam między innymi tremy Antoniusza, wzgórze Byrsa czy Muzeum Kartaginy.

Jak zorganizować wycieczkę do Tunisu?

Wyjazdy do Tunisu oraz do Tunezji oferowane są obecnie przez wiele biur podróży. Wyjazd można też zorganizować we własnym zakresie, ponieważ w mieście znajduje się port lotniczy.

W mieście znajduje się rozbudowana baza noclegowa, między innymi hotele, pensjonaty czy apartamenty na wynajem.

Najlepsza pogoda na odwiedzenie Tunisu to okres letni, gdy temperatury sprzyjają wypoczynkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + cztery =