browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zabytki Berlina

Posted by on 28 lutego, 2011

Berlin to stolica Niemiec położona nad rzekami Sprewą i Hawelą. Miasto to zajmuje ok. 890 km²,  a mieszka w nim blisko 3,5 mln osób. Berlin tworzy dwanaście dzielnic, które dzielą się na podzielnice. Oto jakie możemy podziwiać zabytki, wybierając się na wakacje do stolicy Niemiec.

Brama Brandenburska – to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów tego miasta. Projektantem tego dzieła był niemiecki architekt  Carl Gotthard Langhans. Budowa bramy rozpoczęła się w 1788 roku. Po wybudowaniu nie budziła ona jednak wielkiego zachwytu, dlatego postanowiono wzbogacić ja kwadrygą, czyli rzymskim powozem czterokonnym. Wówczas obiekt został nazwany Bramą Pokoju. Brama, to budowla o wysokości 26 metrów, powstała w stylu wczesnoklasycystycznym. Znajduje się w niej pięć przejazdów, a jej boki wieńczą dwie kolumny w stylu doryckim. Po II wojnie światowej brama musiała zostać odbudowana. Ostateczna wersja budowli gotowa była w 1957 roku. Wizerunek bramy, jako symbolu jedności, często jest wykorzystywany do zdobienia monet, banknotów czy znaczków pocztowych.

raichstagReichstag – czyli Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie, budynek, który od 1999 toku był siedzibą niemieckiego parlamentu, Bundestagu. Czasem jego funkcja się zmieniła i stał się on miejscem obrad Zgromadzenia Narodowego. Budowa gmachu trwała dziesięć lat, a zakończona została w 1894 roku. W 1933 roku, na skutek pożaru budynek uległ zniszczeniu. Przyczyniły się także do tego działania wojenne. Z czasem został odbudowany i nieco zmodernizowany. Na terenie gmachu można podziwiać liczne dzieła sztuki wielu ważnych artystów: Kathariny Sieverding, Sigmara Polkego, Gerharda Richtera, Jenny Holzer, Georga Baselitza, Bernharda Heisiga, oraz Hansa Haackego.

Mur Berliński – to jeden z ważniejszych zabytków Berlina. W czasie wojny był wałem antyfaszystowskim, a od 1961 roku oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Budowa muru rozpoczęła się w 1961 roku, a jego upadek datuje się na noc z 9 na 10 listopada 1989 roku. Dla upamiętnienia wydarzeń z tego okresu powstało Rainera Hildebrandta Mauermuseum, czyli Muzeum Muru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 11 =