browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zakopane

Posted by on 29 marca, 2015

zakopaneZakopane jest jednym z najbardziej kojarzonych z nazwy polskich miast. Wszystko przez jego położenie geograficzne. Miasto to znajduje się w polskich górach Tatrach. Jest to miejscowość województwa małopolskiego. Zakopane stanowi główną siedzibę tatrzańskiego powiatu. Na co dzień w mieście tym mieszka niemalże dwadzieścia siedem tysięcy mieszkańców. Zajmuje one drugie miejsce na Podhalu, jeżeli chodzi o wielkość miast położonych na tym właśnie obszarze. Pierwsze miejsce zajmuje Nowy Targ. Zakopane to typowo turystyczne miasto, ponieważ rocznie przyjeżdżają tutaj potężne tysiące turystów z całego kraju, a także z zagranicy. To niezwykle duży ośrodek miejski, znajdujący się w bardzo bliskim otoczeniu Tatr. Tutejsze ułożenie terenu pozwala na to, że miasto to stanowi niezwykle ważny ośrodek w zakresie sportów zimowych, takich jak na przykład narciarstwo, które jest tutaj uprawiane przez mieszkańców, a także przez turystów. Wiele osób specjalnie przyjeżdża do Zakopanego, aby mieć możliwość pojeżdżenia na nartach w Tatrach, najpiękniejszych polskich górach.

Powstanie Zakopanego

Zakopane to polskie miasto górskie posiadające bardzo ciekawą i barwną historię. Niegdyś były tutaj sezonowe osady pasterskie (czego tradycja zachowała się do dnia dzisiejszego), a później powstało tutaj miasto, które do dzisiaj stanowi zimowe centrum turystyczne Polski. Choć nie brakuje tutaj turystów także latem. Prawdopodobnie w Zakopanem pierwszy osadniczy przywilej został przyznany przez elekcyjnego polskiego władcę Stefana Batorego. Wydarzenie to miało miejsce pod koniec XVI wieku. Kiedy Zakopane było wioską, zapewne nikt nie przypuszczał, że za kilkaset lat miejsce to będzie jednym z najważniejszych i najsłynniejszych miast w całej Polsce. W XVII wieku wieś Zakopane liczyła sobie nieco ponad czterdzieści mieszkańców, co jest naprawdę małą liczbą, gdyż obecnie na większości polskich wsi mieszka zazwyczaj co najmniej kilkaset ludzi. Znaczna różnica uwidacznia się między XVI a XIX wiekiem, kiedy to Zakopane zaczęło już sobie liczyć około trzech tysięcy stałych mieszkańców. Prawa miejskie tak naprawdę Zakopane posiada dopiero od niedawna, gdyż miasto to uzyskało te prawa nieco przed II wojną światową.

Turystyka i sport

wielka krokiewZakopane jest bardzo ważnym miastem polskim pod wieloma względami. W mieście tym liczy się przede wszystkim turystyka, ponieważ jest to świetne miejsce, odwiedzane przez naprawdę olbrzymie tłumy ludzi. W mieście tym niezwykle ważny jest także sport, który również ma znaczenie na rozwój turystyki w tej górskiej miejscowości. Najsłynniejszym sportem Zakopanego jest przede wszystkim narciarstwo. Miasto Zakopane było i jest organizatorem licznych imprez oraz turniejów sportowych, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę sporty zimowe. To w Zakopanem znajduje się jedna z najsłynniejszych skoczni narciarskich w naszym kraju. Fanatycy sportu zapewne nie będą mieli problemu z domyśleniem się o jaką skocznię chodzi. Oczywiście chodzi o tak zwaną Wielką Krokiew, na której to organizowany jest co roku Puchar Świata w jednym z najsłynniejszych sportów zimowych w Polsce, jakim niewątpliwie są skoki narciarskie. Zakopane jest mocno przystosowane do obecności turystów, ponieważ znajduje się tutaj wiele różnych hoteli, ośrodków wczasowych oraz prywatnych kwater.

Komunikacja

Zakopane to miasto, w którym można znaleźć bardzo dobrą komunikację miejską. Głównym transportem miejskiej komunikacji w tym mieście są busy. W Zakopanem istnieją standardowe regularnie linie transportowe oraz specjalne dodatkowe uruchamiane w sezonie turystycznym, kiedy zapotrzebowanie na tego typu transport jest znacznie większe niż na co dzień. Dodatkowe linie transportowe w czasie sezonu polegają na tym, że do transportu wchodzi więcej busów i autobusów oraz zakres godziny transportu w trakcie każdej doby jest poszerzony, tak aby bardziej dopasować się do wymagań turystów, którzy przecież potrzebują transportu i komunikacji miejskiej. Z Zakopanego można się także w łatwy sposób dostać do okolicznych miejscowości, które także mogą zachwycić niejednego turystę. Zakopane tak naprawdę nie jest duży miastem, jednakże jego charakter sezonowy zapewnia mu dużą popularność i turystyczne zainteresowanie. Zakopane to miasto stanowiące najważniejszy ośrodek turystyczny w naszych pięknych polskich górach.

Geografia Zakopanego

giewontZakopane to piękne polskie miasto, które imponuje wszystkim głównie ze względu na swoje położenie geograficzne i bardzo dobrą lokalizację na mapie Polski. Miasto Zakopane znajduje się w Kotlinie Zakopiańskiej, a dokładniej rzecz mówiąc w Rowie Podtatrzańskim. Zakopane jest położone nad kilkoma bardzo malowniczymi potokami. Z miastem tym niezwykle mocno związana jest rzeka Zakopianka, która stanowi dość ważny dopływ innej znanej rzeki, jaką jest słynny Biały Dunajec. Miasto to może się pochwalić przede wszystkim wysokością nad poziomem morza, gdyż wartość ta w przypadku Zakopanego jest najwyższa w naszym kraju. Wysokość w Zakopanem zaczyna się od siedmiuset pięćdziesięciu metrów i idąc coraz wyżej. Na terenie Zakopanego umiejscowiony jest spory obszar Tatr. Niezwykle ciekawym elementem jest górujący nad tym miastem Giewont. Zakopane to spore miasto jeśli chodzi o miejscowości w najbliższej okolicy Tatr, gdyż zajmuje ono niemalże osiemdziesiąt pięć kilometrów kwadratowych. Bardzo dużą część Zakopanego stanowią elementy przyrodnicze. Ponad pięćdziesiąt procent całego terenu miasta to przede wszystkim użytki leśne.

Zakopane a kultura

Zakopane to miasto nie tylko o charakterze przede wszystkim turystycznym. Rzeczywiście ta dziedzina jest niezwykle ważna w tym mieście i ona stanowi o jego popularności, jednakże to także niezwykle ważny ośrodek kulturalny. W mieście tym mieszkało wielu słynnych polskich artystów oraz osób, które zasłynęły w naszym kraju. Mało kto wie, ale Zakopane były zamieszkiwane lub bardzo często odwiedzane przez wielu polskich pisarzy, takich jak na przykład Henryk Sienkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stefan Żeromski czy też Karol Szymanowski. Nie da się ukryć, że Zakopane to miasto, które może być źródłem wielu inspiracji. Jest to bardzo ciekawe miasto pod względem kulturalnym. Nie każdy zapewne ma pojęcie o tym, że styl zakopiański w budownictwie to nie było pojęcie, które powstało przypadkiem. Była to celowe i świadome działanie podjęte przez Stanisława Witkiewicza. Kiedy do Zakopanego zaczęło napływać coraz więcej gości, zaczęła rozwijać się tutaj turystyka oraz taternictwo. Dziś Zakopane nie jest już tak szczególnym ośrodkiem kulturalnym w Polsce, ale historia każe pamiętać o niezwykle ważnych elementach polskiej kultury, które powstały właśnie w tej miejscowości.

Kaplica Jaszczurówka

kaplica jaszczurówkaZakopane to miasto, którego głównym charakterem i profilem działalności jest turystyka. To piękno miasto, które warto odwiedzić. Panują powszechne opinie, że Zakopane to rzeczywiście piękne miasto, ale tylko i wyłącznie ze względu na to, że znajduje się w Tatrach, a tak naprawdę nie ma tutaj ciekawych zabytków, takich jakie zobaczyć możemy w Warszawie, Krakowie czy też w Wrocławiu. Tkwi w tym nieco prawdy, ale tak nie do końca, ponieważ w mieście tym znajduje się trochę atrakcji turystycznych, które niejednemu gościowi tego miasta, przypadłyby do gustu. Dlatego też warto wspominać o tego typu atrakcjach turystycznych. Jednym z takich miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Zakopanem, jest Kaplica na Jaszczurówce. Jest to kościół o charakterze filialnym, a nie parafialnym, jednakże ma ona pewne znaczenie sakralne na terenach podhalańskich. Oczywiście jest to kościół wyznania rzymskokatolickiego. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1904 roku, a trzy lata później świątynia została poświęcona.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

Kościół Matki Bożej CzęstochowskiejZakopane to miasto, w którym znajduje się dużo obiektów architektonicznych o ciekawej historii oraz specyficznym designie budownictwa oraz wystroju wnętrz. W mieście tym znajduje się niezwykle dużo obiektów o charakterze sakralnym, szczególnie kościołów. Jednym z najbardziej znanych kościołów tego miasta jest Kościół Matki Bożej Częstochowskiej, który dokładnie znajduje się przy ulicy Kościeliskiej, jednej z najbardziej kojarzonych przez ludzi ulic Zakopanego. Kościół został zbudowany w połowie XIX wieku. Świątynie wykonano z solidnego modrzewiowego drewna. Budowa świątyni została zasponsorowana przez jedną z mieszkanek tego pięknego miasta. Pierwszy proboszcz tego kościoła zdecydował się na jego powiększenie oraz dobudowanie wieży, która sprawiła, że świątynia ta zaczęła wydawać się potężniejsza, co sprawiło, że stała się ona niezwykle ciekawym zakopiańskim obiektem architektonicznym o charakterze sakralnym. To naprawdę piękny kościół, którego budowa oraz modernizacja sporo kosztowała.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Zapewne każdy wie, że w polskich górach nie brakuje atrakcji turystycznych. Jednakże znajdują się tutaj miejsca, które nie mają charakteru typowo turystycznego. Chodzi o miejsca, które można podzielić między innymi na kulturalne i sakralne. Jednym z takich ważniejszych miejsc w okolicach Tatr jest Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Cmentarz ten znajduje się w Zakopanem i często określa się go po prostu mianem starego cmentarza. Znajduje się on przy ulicy Kościeliskiej, czyli tam, gdzie umiejscowiony jest również Kościół Matki Bożej Częstochowskiej. Powstał on w okolicach połowy XIX wieku, specjalnie dla zasłużonych osób związanych blisko z miastem Zakopane. Na cmentarzu tym znajdują się groby wielu naprawdę znanych Polaków, takich jak na przykład Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy też Tytus Chałubiński. Cmentarz ten jest naprawdę niezwykle ciekawym miejscem o charakterze sakralnym. Powinien go odwiedzić każdy kto ceni polską kulturę i chciałby oddać hołd Polakom, którzy byli blisko powiązani z Krakowem.

Klimat

Zakopane znajduje się w strefie bardzo ciekawego klimatu. Chodzi tutaj o klimat górski. Jest klimat o tyle ciekawy, że w różnych miejscowościach ten rodzaj klimat potrafi się skrajnie różnić, pomimo pewnych wspólnych cech. Wszystko zależy od tego, na jakiej wysokości na poziomem morza znajduje się dana miejscowość. Ponadto niezwykle ważny jest układ orograficzny danego obszaru. Zakopane to przede wszystkim miejscowość, gdzie temperatura jest dość niska, szczególnie jeśli chodzi o średnią temperaturę roczną, ponieważ to właśnie na podstawie takich danych tworzone się statystyki pogodowe. Zazwyczaj jest tak, że w Zakopanem zima jest dość chłodna (co sprawia, że Zakopanem zyskuje na walorach turystycznych), a lato jest w miarę ciepłe, choć nie panują tutaj przesadnie upały. Za to oczywiście często spotykane są tutaj burze, co raczej niczym nie wyróżnia takiego terenu położonego w górach. Każdemu kto chciałby się wybrać do Zakopanego doradzić można, żeby przed wyjazdem dokładnie sprawdził pogodę jak ma być podczas naszego potencjalnego pobytu.

Tatry

8 Responses to Zakopane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 4 =