browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zwyczaje w Brazylii

Posted by on 28 lutego, 2011

flaga brazyliiBrazylia jest to największe pod względem liczby ludności oraz powierzchni państwo Ameryki Południowej. Wybierając się do Brazylii powinniśmy poznać zwyczaje tam panujące. W tym krótkim artykule znajdziecie informacje na temat niektórych z nich.

Mieszkańcy: Mieszkańcy Brazylii, to ludzie bardzo towarzyscy, lubiący dobrą zabawę i kontakt z ludźmi. Ich zamiłowanie do zabawy jest widoczne zwłaszcza w czasie karnawału. Brazylijczycy wówczas bawią sie na całego, tańcząc i śpiewając. Tyczy się to w szczególności kobiet, które w czasie karnawału paradują w skąpych strojach, uwydatniających piękne kształty. Nie powinien także nikogo dziwić widok kobiet tak skąpo ubranych przechadzających się po mieście. Niestosowne jest jednak zakładanie tak skąpych strojów, wybierając się do kawiarni, restauracji, a zwłaszcza do miejsc kultu religijnego. Ulubionym zajęciem Brazylijczyków, a w szczególności mężczyzn, jest przesiadywanie w kawiarniach i plotkowanie z w znajomymi. Rozmowa, oprócz zabawy należy do najbardziej lubianych przez nich czynności. Udając się do restauracji czy baru, należy się nastawić na to, że kelner będzie domagał się od nas napiwku. W innym wypadku może nie wydać nam reszty lub zawyżyć cenę naszego zamówienia. Jeśli nie mamy zamiaru pozostawiać napiwku, możemy stanowczo domagać się zwrotu pieniędzy. Bardzo częstym elementem zachowania się Brazylijczyków jest targowanie się. Dotyczy to zarówno robienia zakupów, jak i np. korzystania z taksówki. Największą wadą mężczyzn w Brazylii jest namolność. Lubią oni zaczepiać na ulicy kobiety i wykrzykiwać pod ich adresem wyrazy uznania np. dla ich urody. Jeśli uda im się nawiązać dłuższy kontakt z płcią piękną, bez ogródek próbują zdobyć ich adres, nr telefonu i zaprosić na dyskotekę.

Jedzenie: Kuchnia brazylijska słynie ze swej obfitości. Siadając do stołu i zamawiając brazylijskie jedzenie, możemy być pewni, że nie odejdziemy głodni. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju mięsa podawane z sosami. Brazylijczycy najbardziej lubią mięsa przyrządzane na grillu. Do najczęściej zamawianych dań należą: feijoada completa, jest to gulasz podawany z fasolą, suszonym mięsem oraz kiełbasą, szczypiorkiem i papryczkami, sopa de palmito, czyli zupa z serc palmowych. Oprócz dań mięsnych na talerzach królują również ryż, fasola i maniok. Do picia najczęściej zamawia się soki owocowe. Jeśli jednak przyjdzie nam ochota na skosztowanie napojów wyskokowych możemy zamówić trunki, takie, jak: caipirinhe, czyli wódkę z soku z trzciny cukrowej, Cachaça, rum z trzciny cukrowej, lub piwo. Bardzo popularnymi miejscami w Brazylii są tzw. lanchonete, czyli odpowiednik naszych barów szybkiej obsługi. Można tu zamówić kanapki, przekąski, lunche oraz soki.

Święta: Do najważniejszych świąt obchodzonych w Brazylii należą: Nowy Rok – 1 stycznia, Wielkanoc, święto Tiradentes – 1 kwietnia, Święto Pracy – 1 maja, Dzień Niepodległości – 7 września, Święto Matki Boskiej Objawionej – 12 października, Zaduszki – 2 listopada, Dzień Proklamacji Republiki – 15 listopada, Boże Narodzenie – 25 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =