browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Gruzja

Posted by on 19 kwietnia, 2011

mapa gruzjiGruzja to państwo położone na Kaukazie Południowym. Oto jakie panują w nim zwyczaje:

Mieszkańcy: Mieszkańcy Gruzji to osoby, które okazują swą sympatię i serdeczność, jednak nie wolno im robić tego w zbyt wylewny sposób. Powitanie dwóch Gruzinów zawsze rozpoczyna się pocałunkiem. Może to dziwić osoby przybywające do tego państwa, ponieważ wymiana pocałunków przez mężczyzn nie jest często spotykana. Jednak w Gruzji jest to oznaka dużej sympatii do drugiego człowieka i jest ona pozbawiona podtekstów homoseksualnych. Mężczyźni w tym państwie cieszą się większym poważaniem i poszanowaniem niż kobiety. Gruzini bardzo przestrzegają etykiety w przypadku spożywania posiłków, mianowicie nie wolno odchodzić od stołu zbyt wcześnie. Jedzenie jest zatem dosyć długim procesem. Wybierając się do świątyni należy pamiętać o ubiorze zasłaniającym nogi. Panowie muszą mieć na sobie długie spodnie, natomiast panie spódnice do kostek. W Gruzji bardzo duży nacisk kładzie się na wychowanie dzieci i młodzieży. Młode dziewczyny nie mogą poza domem przebywać dłużej niż do północy. Gruzini są ludźmi bardzo gościnnymi i uprzejmymi. Wybierając się do restauracji z mieszkańcem tego państwa możemy się spodziewać, że będzie chciał zapłacić nasz rachunek.

Jedzenie: kuchnia gruzińska czerpie swe smaki z różnych kultur. Najbardziej popularne są przekąski serwowane najczęściej przed daniem głównym. Należą do niech sałatki ze świeżych pomidorów z dodatkiem bazylii, a także sery. Mieszkańcy Gruzji lubią również nadziewane bakłażany, kurczaki na zimno, placki serowe. Do najbardziej znanego dania głównego należy Chinkali, czyli pieróg faszerowany mięsem. Oprócz tego często serwuje się Mcwadi, czyli szaszłyki posypane przyprawami oraz Kaszi – gulasz z flaków.

Święta: Do najważniejszych świąt obchodzonych w Gruzji należą: Pierwszy Dzień Roku – 1 stycznia, Boże narodzenie – 7 stycznia, Chrzciny Jezusa – 19 stycznia, Dzień Matki – 3 marca, Wielkanoc, Święto św. Królowej Tamar – 14 maja, Święto Niepodległości – 26 maja,  Wniebowzięcie Maryi – 14 października, Święto św. Barbary – 17 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − trzynaście =