browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Karnawał w Portugalii

Posted by on 19 marca, 2014

Ojczyzną karnawału i wszelkich zabaw związanych z uroczystym obchodzeniem pierwszych dni Nowego roku ma swoją genezę w zabawach i imprezach społecznych organizowanych we Włoszech, a konkretniej w Wenecji. Ów zwyczaj, kilkaset lat temu, przeniósł się na inne kraje romańskie. W czasie kolonizacji, a więc w XV-XVI wieku, kiedy to Portugalczycy zasiedlili rejony Ameryki Południowej i w wyniku długotrwałego procesu asocjacji wprowadzili doń swoje zwyczaje rodzime.

Pomimo, iż w obecnych czasach, uznaje się, iż to właśnie Brazylia jest matką Karnawału, to tak naprawdę wszystko stało się za sprawą Portugalii.

Obecnie, karnawał w Portugalii jest najhuczniej obchodzony w trzech punktach zbornych: na Maderze, W Lizbonie i w Lazarim. Lazarim słynie ponadto z tradycji zakładania dużych, zdobnych masek, które wyglądają karykaturalnie i z pewnością nie przydają uroku osobie. Karnawał w Lazarim rozpoczyna się pięć tygodni przed ostatnią niedzielą karnawału, a kończy się w Środę Popielcową. W czasie karnawału, mieszkańcy zarówno jedzą, jak i piją, ale przede wszystkim dobrze się bawią, tańczą i śpiewają. Każda niedziela poświęcona jest innej grupie osób. Pierwsza z rzędu to niedziela mężczyzn, począwszy od niedzieli, aż przez cały następny tydzień mężczyźni chodzą w drewnianych maskach. Podobnie zresztą kobiety, których święto przypada tydzień po męskim tygodniu.

Lizbona

Impreza w Lizbonie jest zdecydowanie bardziej globalna, w trakcie lisbońskiego karnawału, przedstawiane są zarówno tańce i zabawy ludowe, jak i pokazy tańca brazylijskiego. Karnawał w Lizbonie jest również jednym z najpopularniejszych świąt na Starym Kontynencie.

Karnawął na Maderze jest bodaj najhuczniejszą i najbardziej kolorową imprezą ze wszystkich. Karnawał zaczyna się w piątek przed Wielkim Postem i kończy w Tłusty Wtorek. Ludzie przebierają się w kolorowe stroje i tańczą na głównych ulicach miasta. W czasie Karnawału wszystkie zahamowania odchodzą jak ręką odjąć. Zabawa jest najważniejszym i kulminacyjnym punktem programu.

Madera

9 Responses to Karnawał w Portugalii

 1. justyna

  Taka impreza to musi być neizapomniane przeżycie:)

 2. Artur Nowiński

  W tym roku na mojej liście krajów do odwiedzenia znajduje się własnie Portugalia 🙂

 3. Ariel

  do jutra trwa szaleństwo, dziwne, u nas już poważna atmosfera Wielkiego Tygodnia – co kraj to obyczaj

 4. PysznaToskania

  Byłem, widziałem. Warto coś takiego przeżyć choć raz w życiu.

 5. dr.Volla

  Chętnie bym się wybrała, w Rio byłam w tym roku, może więc Portugalia w przyszłym?… 🙂

 6. beautifuldays

  A ja tam uważam, że jak karnawał, to tylko w Rio 😉

  • Rafał

   Właśnie Rio jest moim zdaniem przereklamowane, dzikie tłumy i straszna drożyzna. Sam bym wybrał raczej Portugalię albo Hiszpanię.

 7. Kris

  No i to jest to, aż smutek mnie łapie że mnie tam nie ma ;/.

 8. http://www.hotelferdynand.pl/

  Pewnie warto się tam wybrać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × one =