browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zParis, Paris, Paris…

Posted by on 22 lipca, 2013

Paryż to klasyk klasyków. To miasto, które nieodmiennie kojarzy nam się z pięknem, miłością, szczęściem, modą i fantastycznym spędzeniem czasu. Poznajmy go bliżej.

eiffel

Katedra Notre-Dame, bazylika Sacre-Coeur i Muzeum w Luwrze są obecnie na czele listy najczęściej odwiedzanych w Paryżu w 2011 roku miejsc związanych z kulturą. Taki wynik dały badania przeprowadzonego przez paryskie biuro turystyki.

Na pierwszym miejscu znalazła się katedra Notre-Dame, którą odwiedziło wg danych 13,6 mln turystów, na drugim miejscu znalazła bazylika Sacre-Coeur z 10,5 mln odwiedzających, a tuż za nimi Luwr z 8,9 mln zwiedzających. W kolejce za nimi uplasowały się wieża Eiffla (7,1 min), Centrum Pompidou (3,6 mln) i Muzeum d’Orsay (3,1 mln).
Rocznie stolicę Francji odwiedza około 30 milionów turystów ze wszystkich kontynentów. Są to głównie Brytyjczycy, Amerykanie, Włosi, Niemcy, Rosjanie i Japończycy.

Od niepamiętnych czasów Paryż znajdował się w centrum ważnych wydarzeń politycznych i gospodarczych. W Europie i na świecie miasto kojarzone jest przede wszystkim z wieloma zabytkami, muzeami oraz jako światowa stolica architektury, mody, rozrywki, kultury i nauki.

Pogoda w Paryżu potrafi czasem płatać figle, jednak z reguły lata są w tam gorące, a zimy łagodne. Najlepszym czasem na zwiedzanie miasta na pewno są pierwsze tygodnie po lub przed sezonem.

Niestety nie wszystkie aspekty życia i zwiedzania miasta są pozytywne. Poziom przestępczości od lat utrzymuje się na dość wysokim poziomie, a swobodne przemieszczanie utrudniają często zatłoczone drogi i środki komunikacji miejskiej. Nie da się także ukryć że paryskie ulice, parki i place nie należą do najczystszych.

Niemniej Paryż wciąż jest na ustach wszystkich, co potwierdzają np. filmy kręcone na terenie francuskiej stolicy. Przede wszystkim należałoby wspomnieć tutaj o ostatnim hicie, czyli o „Zakochanym Paryżu” Woody Allena, który to na nowo rozbudził zainteresowanie tym pięknym miastem i na pewno walnie przyczynił się do wymiernego wzrostu dochodów z turystyki.

Jeżeli wciąż wahacie się, czy pojechać, wspomnijcie słynne słowa Wiktora Hugo: „Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.” Przekonajcie się o tym naocznie.

7 Responses to zParis, Paris, Paris…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 16 =