browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zwyczaje na Cyprze

Posted by on 8 lutego, 2012

To państwo oraz wyspa znajdujące się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Oto, jakie panują tu  zwyczaje.

godło cypru

Mieszkańcy: Cypryjczycy są bardzo towarzyscy i serdeczni. Są także bardzo pomocni dla przybywających na wyspę turystów. Mieszkańcy Cypru bardzo cenią swoje pochodzenie. Na każdym kroku podkreślają, że są Cypryjczykami, a nie Grekami, jak przywykło się ich czasem określać. Często to ich uwielbienie do swojej ojczyzny jest przesadne, bowiem podkreślają wyższość ukochanego kraju nad innymi. Mieszkańcy wyspy sporo zarabiają, co wpływa niekorzystnie na ich samoocenę. Czują się dzięki temu ludźmi lepszymi od innych, wywyższają się na każdym kroku i zadzierają nosa. Uwagę turystów może zwracać fakt wychowywania dzieci. Cypryjczycy bardzo swe pociechy rozpieszczają, pozwalają im prawie na wszystko, dlatego też mali Cypryjczycy bywają bardzo rozwydrzonymi osobnikami. Na wyspie panuje bardzo duża swoboda, zwłaszcza w kwestii ubioru, bowiem Cypryjczycy nie przywiązują do niego zbyt dużej wagi. Nikogo nie powinien dziwić widok wysiadającej z samochodu kobiety ubranej jedynie w strój kąpielowy. Na plaży mieszkańcy pozwalają sobie na jeszcze większą swobodę, bowiem opalają się topless. Na Cyprze może również dziwić specyficzna organizacja pracy urzędów, a także godziny otwarcia sklepów w niektóre dni. Mieszkańcy Cypru bardzo przywiązują wagę do dwóch rzeczy: religii, obowiązkiem jest zrobienie znaku krzyża w miejscu świętym i przed kościołem, a drugą sprawą jest kwestia przyjmowania prezentów. Jeśli Cypryjczyk wręcza komuś podarunek, nie należy go odrzucać, bowiem, może się to spotkać z obrazą. Mimo niektórych zachowań mieszkańców Cypru, które mogą się spotkać z negatywnym odbiorem turystów, istnieją też miłe gesty, które cieszą, jak np. przepraszanie, dziękowanie czy uśmiechanie się, nawet do nieznajomych.

Jedzenie: Kuchnia cypryjska czerpie swoje wpływy kuchni greckiej i tureckiej. Do najpopularniejszych produktów spożywanych na śniadanie należą: chleb pita, ser żółty, biały, oliwki. Do picia najczęściej wybierana jest kawa lub herbata. Po śniadaniu przychodzi czas na różnego rodzaju przekąski, takie jak: zapiekanki, paszteciki, a także takhinópitta, czyli pierożki z nadzieniem sezamowym. Gdy przychodzi czas obiadu możemy spróbować kilku regionalnych specjałów. Do najbardziej znanych zup należą, Awgolemono, czyli rosół z kurczaka podawany z jajkiem i cytryną oraz Psarosupa – zupa rybno-jarzynowa. Następnie sięga się po przystawki: Tahini, czyli pastę sezamową lub Humus – pastę z ciecierzycy. Cypryjczycy jadają do dań głównych różne rodzaje mięs, kurczaki, wieprzowinę, wołowinę ,a także jagnięcinę. Bardzo ważnym elementem drugiego dania są ziemniaki, najczęściej serwowane w postaci frytek. Do picia często zamawia się piwo lub tradycyjny cypryjski spirytus.

Święta: Do najważniejszych świąt obchodzonych na Cyprze należą: Nowy Rok – 1 stycznia, Trzech Króli – 6 stycznia, Święto Narodowe Grecji – 25 marca, Święto Narodowe Cypru – 1 kwietnia, Wielkanoc, Święto Pracy – 1 maja, Wniebowzięcie Matki Boskiej 15 sierpnia, Dzień Niepodległości Cypru – 1 października, Boże Narodzenie –  24-26 grudnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 3 =