browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Gdzie wyjechać na wakacje w 2015 roku?

Posted by on 21 lutego, 2015

teneryfaZbliża się sezon urlopowy. Wyjazdy wakacyjne warto organizować i zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Zazwyczaj są one realizacją marzeń, gdy chcemy odwiedzić jakieś egzotyczne miejsce, lub okazją do upragnionego wypoczynku, szczególnie jeśli korzystamy z biur podróży i wolimy, aby atrakcje i czas wolny przygotował dla nas ktoś inny. Dla niektórych jest to z kolei okazja do powrotu do ulubionego miejsca czy kraju. Wybór celu podróży nie zawsze jest jednak prosty. Jeśli nie macie pomysłu gdzie pojechać, możecie skorzystać z tego przeglądu. Może podsunie on jakąś inspirację co do kierunku wakacyjnej eskapady.

Warto podkreślić, że pod wieloma względami rodzimi turyści kierują się przy wyborze portfelem. Wielu woli też po prostu sprawdzone miejsca, choćby takie, które polecają im znajomi. Od lat sporą popularnością wśród Polaków cieszą się takie miejsca jak Egipt, Turcja, Tunezja i Chorwacja. Sporo rodaków można też spotkać w innych europejskich państwach – Grecji, Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii (także Wyspy Kanaryjskie) i Portugalii. Popularność tych miejsc wiąże się nie tylko z ich niewątpliwą atrakcyjnością, ale też niskimi kosztami. Wydatek na wycieczkę w te rejony świata w biurach podróży nie powinien przekroczyć trzech tysięcy złotych, czego przykład możemy znaleźć np. na stronie http://www.itaka.pl/lato/. Wiąże się to z łatwością w odwiedzaniu Europy i okolic. Przy tanich lotach, niewielkich odległościach i dużym natężeniu ruchu, koszty są dużo mniejsze niż w przypadku bardziej egzotycznych miejsc. Tu liczy się też trochę moda. Przykładem tego może być wspomniana wcześniej Chorwacja i inne kraje z basenu Morza Śródziemnego. Znaczenie mają też kwestie religijne. Odwiedziny w sanktuariach włoskich czy hiszpańskich, wizyta w Watykanie czy Izraelu, to pragnienie sporej liczby turystów. W tym kontekście wakacje stają się nie tylko okazją do odpoczynku, ale i duchowym przeżyciem. Bardziej wymagającym lub po prostu znudzonym wcześniej wymienionymi miejscami, można jednak wskazać kilka innych ciekawych kierunków.

Z bliższych Polsce miejsc na pewno warto wymienić Wyspy Greckie. Część kontynentalna kraju jest już przez naszych rodaków dość dobrze zjeżdżona. Rodos, Kreta czy Santorini mogą okazać się świetnym miejscem dla amatorów plażowania, niewysokich gór. No i przede wszystkim są to dość ciepłe rejony. Oczywiście, nie każdy lubi smażyć się na słońcu. Niektórzy wolą chłodniejszą północ. W ten sposób Norwegia przestała być jedynie miejscem emigracji za pracą, ale stała się też krajem docelowym dla turystów spragnionych urzekających widoków gór, fiordów i morza. Nie można też zapomnieć o Islandii. Ten kraj nie bez powodu nazywa się krainą ognia i lodu. I być może, z wulkanami i lodowcami, jest to miejsce nawet ciekawsze od Norwegii. Zmieniając nieco kierunek, ale pozostając w okolicach Europy, warto wymienić pewien kaukaski kraj. Chodzi o Gruzję, cieszącą się coraz większą popularnością. Będzie to na pewno miejsce dla amatorów gór i wspinaczki. Miejsce to ma bogatą kulturę, sięgającą tysięcy lat w przeszłość. Szczególnie ciekawa jest tamtejsza kuchnia. Gruzja słynie też ze świetnych winnic.

Hitem bardziej egzotycznych wyjazdów jest afrykańskie Maroko. Bliskie choćby Tunezji, ale dla wielu Polaków wciąż jest to Terra Incognita. Tymczasem to egzotyczne miejsce jest stosunkowo tanie i fascynujące w kontekście kultury, miast i pustynnego krajobrazu. Gdyby ktoś chciał zobaczyć piramidy, ale te egipskie już go nie wzruszają, może wybrać na miejsce wakacji Meksyk. Kamienne budowle w samym środku dżungli na każdym zrobią wrażenie. A to w końcu tylko jedna z wielu atrakcji tego malowniczego kraju. Jeszcze więcej możliwości może nam zaprezentować Ameryka – kraj kontrastów, ogromnych, dziewiczych przestrzeni, przepięknych parków narodowych. Wspomnijmy tu tylko o Yellowstone i Wielkim Kanionie… a przecież to tylko mały fragment całego kontynentu. Podróż samochodem po amerykańskich drogach takich jak Route 66 to już przeżycie samo w sobie. A do tego mamy przecież tętniące życiem miasta jak Nowy Jork, Waszyngton, San Francisco, Chicago czy świątynia hazardu, Las Vegas, i filmu, czyli Hollywood.

Bardzo interesująca jest również opcja wyjazdu na Daleki Wschód i Antypody. Kraje takie jak Tajlandia czy Malezja cieszą się nie tylko zainteresowaniem amerykańskich turystów, ale także naszych rodaków. Dobra baza hotelowa, dżungle i urzekające świątynie, niskie ceny oraz wyjątkowa atmosfera kulturalnego tygla, w którym mieszają się dawne wpływy kolonialne z duchem dzisiejszych azjatyckich potęg to z pewnością atuty tych dwóch krajów. Również Australia i Nowa Zelandia pobudzają wyobraźnię swą egzotyką, choć tu może dojść także kwestia podążania śladami polskich podróżników. Nie bez powodu najwyższy szczyt Australii to Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.). Nazwę tej górze nadał w 1840 roku Paweł Edmund Strzelecki na cześć polskiego bohatera narodowego. Najlepiej oczywiście wybrać się tam na dłużej, wynajmując samochód i udać się w podróż na własną rękę, bo kraj jest wielki i jest tam co zwiedzać.

Osobna kwestia to Państwo Środka i Kraj Kwitnącej Wiśni. Chiny to fascynujące miejsce. Podobnie jak Stany Zjednoczone pełne kontrastów i pięknych krajobrazów. Jadąc tam możemy poświęcić się zarówno zwiedzaniu niesamowitych miejsc takich jak Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu, jaskinie Longmen czy Wąwóz Skaczącego Tygrysa (jedno z najbardziej malowniczych miejsc świata), jak również niezwykłym zabytkom takim jak Terakotowa Armia w muzeum w pobliżu miasta Xian czy słynny Wielki Mur czy Zakazane Miasto. Podobnie Japonia – tam też jest co zwiedzać! Nie musimy się ograniczać do samego Tokio czy Góry Fidżi – chyba najbardziej rozpoznawalnych punktów turystycznych tego kraju dla przeciętnego Polaka. Warto odwiedzić także słynne pola ryżowe nad Morzem Japońskim (Tysiąc pól Senmaido), górę Takao, Kamakurę, czyli dawną stolicę Japonii, Zamek Nijō, będący niegdyś siedzibą szogunów Tokugawa… to tylko kilka wartych odwiedzin miejsc.

Niestety, zarówno wycieczka do Australii, jak i Japonii czy Chin, to w przypadku biur podróży naprawdę duży wydatek. Warto więc polować na okazyjne lub promocyjne bilety lotnicze. Wymaga to jednak własnoręcznej organizacji całego wyjazdu. Nie jest to też opcja dla osób, którym trudno się będzie wyrwać z pracy na urlop. No ale cóż, czasem wymarzone wakacje wymagają odrobiny poświęcenia.

4 Responses to Gdzie wyjechać na wakacje w 2015 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × two =