browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Sofia – zabytki

Posted by on 19 kwietnia, 2011

Sofia jest stolicą i największym miastem Bułgarii. Miasto położone w jej południowej części liczy 1 262 602 mieszkańców, a powierzchnia Sofii wynosi 1038,8 km². W mieście tym dobrze rozwinął się przemysł metalurgiczny, elektroniczny, maszynowy, odzieżowy oraz spożywczy. Oto jakie zabytki warto zwiedzić przybywając do stolicy Bułgarii:

Cerkiew Bojańska w SofiiCerkiew Bojańska – Jest to średniowieczna świątynia prawosławna. Została zbudowana  w 1259 roku. W cerkwi zachowały się liczne freski o tematyce religijnej, które są arcydziełami sztuki średniowiecznej. Twarze widniejące na freskach są bardzo realistyczne. Powstały one w roku 1259. Cerkiew, pomimo upływu wielu lat jest nadal dobrze zachowana. Na terenie świątyni znajdują się również portrety fundatorów cerkwi. Miejsce to można zwiedzać za opłatą w wyznaczone dni.

Kościół św. Jerzego – Jest to wczesnogotycka rotunda znajdująca się na tyłach hotelu Sheraton. Powstała ona w IV w.  Początkowo był to kościół, jednak  z czasem przekształcono go w cerkiew prawosławną. Budowla ta przez pewien czas pełniła także funkcję meczetu. Obecnie jest to muzeum,  które mogą zwiedzać przybywający do miasta turyści.

Cerkiew Mądrości BożejCerkiew Mądrości Bożej – To świątynia prawosławna. Pierwsza budowla zbudowana została w latach 311-313. Po jej zburzeniu w tym samym miejscu została zbudowana katedra pod wezwaniem Mądrości Bożej. W czasach średniowiecza mieściła się w niej siedziba lokalnego biskupa. Z czasem cerkiew stała się meczetem, który był kilka razy burzony,  następnie odbudowany. Ostatnia odbudowa nie miała na celu postawienia kolejnego meczetu. Budynek ten pełnił funkcję remizy strażackiej. Ostatecznie świątynia została kolejny raz odbudowana i poświęcona.

Synagoga – To jedna z największych synagog na Bałkanach. Jej budowa rozpoczęła się w 1905 roku, a w 1909 roku dokonano uroczystego otwarcia. Po wielu latach na terenie synagogi otwarte zostało Żydowskie Muzeum Historyczne. Podziwiać w nim można ekspozycje dotyczące II Wojny światowej, a właściwie Holocaustu. Budynek synagogi jest sporych rozmiarów, dlatego może pomieścić wielu przybywających na nabożeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − siedem =