browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Turystyka filmowa

Posted by on 4 kwietnia, 2012

Turystyka filmowa to prężnie rozwijający się biznes; każdy chce wiedzieć, gdzie został nakręcony jego ulubiony film i niejako przeniknąć w głąb scenerii. Najpopularniejszym przykładem turystyki filmowej jest środkowa Tunezja, gdzie zostały nakręcone Gwiezdne Wojny. Autochtoni, za wszelką cenę chcę podkreślić ten fakt, stąd też niekiedy całe wioski nabierają swoistego, pozaziemskiego charakteru, dopasowanego klimatem do okolicy. Tubylcy, za wszelką cenę starają się uatrakcyjnić zarówno okolice w jakich zamieszkują, jak i swoje domostwa, które ozdabiają przedmiotami z Gwiezdnych Wojen. Oczywiście, fenomen tunezyjskiej turystyki nie ma wielkiego związku z ową produkcją, jednakże nie można zaprzeczyć, iż stanowi swoisty dodatek i atrakcję dla nieświadomych zagranicznych turystów.

nowa zelandiaNowa Zelandia z kolei jest ojczyzną, jakże popularnej i szeroko komentowanej trylogii „Władcy Pierścieni”. Nic dziwnego, zwłaszcza, że klimat i warunki naturalne panujące w Nowej Zelandii doskonale pasują do konwencji trylogii i wręcz narzucają skojarzenia z innym, odległym światem. Stare, dzikie puszcze nie dotknięte przez cywilizację stały się rajem dla scenarzystów i ekipy filmowej.

Większa część produkcji została nakręcona w studiach telewizyjnych, jednakże część obrazów, dla uwiarygodnienia scenerii powstała w prawdziwym buszu, dżungli, czy świątyni. Mowa chociażby o Indianie Jones, bądź Poszukiwaczach Zaginionej Arki, których miejsce akcji to przede wszystkim Hawaje. Fanaa, Bollywoodzka produkcja, wbrew wszelkim przekonaniom nie powstała w Bombaju, albo Kalkucie, a w naszych rodzimych Tatrach. Jak więc widać, zasięg oddziaływania jest przeogromny.

Wielka Brytania jest znana z nakręcenia kilku części „Harry’ego Pottera”. Zgodnie z wszelkimi podejrzeniami, sceny rozgrywające się na dworcu i pamiętne przejście przez peron 9 i ¾ odbywają się na jednym z londyńskich dworców kolejowych.  Szkocja za to,  użyczyła jeden ze swoich licznych zamków do realizacji przedsięwzięcia. Zabytkowy, gotycki zamek posłużył jako szkoła Hogwartu.

2 Responses to Turystyka filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 2 =