browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zabytki stolicy Malty- Valletty

Posted by on 28 września, 2011

Malta to przez wielu jeszcze nieodkryte i niewielkie, bo liczące zaledwie nieco ponad 400 tysięcy mieszkańców państwo wyspiarskie Europy Południowej. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest to niezmiernie ciekawy kraj będący mieszanką kulturową Wielkiej Brytanii, Włoch oraz krajów arabskich Afryki co miało swoje znaczenie dla zabytków będących ciekawym mixem różnych stylów.


Zwiedzanie Malty należy rozpocząć od stolicy wyspy- Valletta, która jest najdalej na północ wysuniętą europejską stolicą. Jest tu bardzo rozwinięta baza noclegowa. Można się o tym przekonać jeszcze zanim wylądujemy na wyspie na różnych stronach Internetowych takich jak: Casamundo.pl. Sama Malta określana jest przez wielu jako „muzeum pod gołym niebem”. O jej walorach historycznych i kulturowych świadczy również fakt, iż Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

katedra St John
Najważniejszym zabytkiem jest konkatedra świętego Jana w Valettcie. Świątynia została zbudowana w XVI wieku przez maltańskiego architekta Glormu Cessara i posiada 8 kaplic, z których każda została poświęcona jednemu z języków zakonu joannitów. Katedra kryje w sobie wiele dzieł sztuki takich jak dekoracyjne sklepienia ołtarzy, malowidła i tapicerie. W pobliżu wejścia można również podziwiać pomnik Wielkiego Mistrza Joannitów- Marca Antonia Zodadariego.

Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Pałac Wielkich Mistrzów czyli Grand Master’s Palace zaprojektowany przez tego samego architekta co katedra. Obecnie jest to siedziba urządu prezydenta i parlamentu Malty.

Stolica Malty bogata jest również w zabytkowe kościoły. Jednym z nich jest Carmelite Church, czyli ogromna kopuła kościołu karmelitów, zbudowana w XVI wieku. Jest to dominujący element panoramy Valetty, pomimo iż wnętrze nie jest aż tak ozdobne jak w przypadku innych kościołów i katedr Valletty. Warto zwrócić uwagę na najstarszy budynek Malty czyli Church of our Lady of Victory wzniesiony na cześć zwycięstwa joannitów z Turkami podczas wielkiego oblężenia w XVI wieku. W XVII wieku kościół został przebudowany w stylu barokowym, natomiast w XVIII dodano do niego dzwonnicę.

Na uwagę zasługuje także Manoel Theatre, który uważany jest za jeden z trzech najstarszych teatrów Europy. Do teatru przylega pałac Bonicich, który obecnie pełni funcję foyer oraz muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + cztery =