browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zabytki w Neapolu

Posted by on 28 lutego, 2011

Neapol to miasto położone na południu Włoch, nad Zatoką Neapolitańską. Liczba mieszkańców tego miasta wynosi 963 661, a jego powierzchnia to 117 km². Jest to jeden z największych ośrodków przemysłowych kraju z silnie rozwiniętym przemysłem metalurgicznym, środków transportu, maszynowym oraz elektrotechnicznym. W mieście tym jest wiele zabytków chętnie podziwianych przez turystów.

Neapol

Do najważniejszych należą:

Museo Archeologico Nazionale – jest to jedna z najwspanialszych atrakcji muzealnych na świecie. Znajdują się w nim najcenniejsze znaleziska z Pompejów i Herkulanum. W muzeum można podziwiać piękne wazy, terakoty oraz etruskie lustra. Znajdują się w nim również rzeźby klasyczne i sztuka starożytnego Egiptu, posągi oraz sarkofagi. Muzeum to można zwiedzać w godzinach 9:00-19:30.

Castel dell’Ovo – po przetłumaczeniu oznacza Zamek Jajeczny. Jest to średniowieczny zamek, znajdujący się niedaleko centrum miasta, położony na małej wysepce. Pierwotna budowla została zburzona i w jej miejsce powstał nowy zamek. Wybudowany w XII wieku. zamek pełnił funkcję rezydencji królewskiej za panowania dynastii Normanów. Z czasem budowla była siedzibą królewskich urzędników oraz miejscem przechowywania państwowego skarbu. Ataki francuskiej i hiszpańskiej artylerii zniszczyły zamek w czasie wojen włoskich.

Castel Nuovo – czyli Nowy Zamek, położony na południu Włoch. Budowa zamku trwał trzy lata. Ok. 1309 roku zamek został powiększony i upiększony. Następnie po oblężeniu przez armię Ludwika I Wielkiego został odbudowany. W 1442 roku obiekt stał się własnością dynastii aragońskiej. Po oblężeniu Neapolu zamek stał się ważną fortecą. W 1734 obiekt stał się ponownie rezydencją. W 1823 dokonano ostatniej renowacji zamku.

Santa Maria del Carmine –  to kościół, który powstał w XII wieku i prowadzony był przez zakon Karmelitów. Jest to jedna z największych bazylik Neapolu. Główny ołtarz bazyliki wieńczy wizerunek ciemnej Madonny, która jest bardzo charakterystycznym elementem tego miejsca.

2 Responses to Zabytki w Neapolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + sześć =